Tüp Mide Ameliyatı

İstanbul’da Tüp Mide Ameliyatı. Biomy Health Uzman Doktorları İle Sağlığınıza Tekrar Kavuşun.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) midenin tüpleştirilmesi işlemidir. Yani midenin bombe kısmı kesilip çıkarılarak kapasitesi ciddi olarak daraltılır ve boru halini alması sağlanır. Bu sayede az gıda ile doyma hissi ve organizmayı strese sokmadan ciddi kalori kısıtlaması yapılabilmektedir. Bu sayede istenen kilo kaybına neden olunabilmektedir.

Laparoskopinin dünyada gelişmesi ile bariatrik cerrahi de gelişmektedir. Obezitenin dünyada ve ülkemizde yaygınlaşması ile Bariatrik Cerrahi uygulamalar da hem nitelik hem de nicelik olarak artmaktadır. Öğrenme eğrilerinin tamamlanmasıyla bu işlemlerin çoğunluğu daha güvenilir bir şekilde ülkemizde de yapılmaktadır. Dolayısıyla hastalarımız için bu tür ameliyatlar “korkulu rüya” olmaktan çıkıp etrafımızda bu ameliyatları olup ciddi başarı öykülerinin olduğuna her geçen gün artan sıklıkla şahit olmaktayız.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopik olarak gerçekleştirilen ameliyat kimi zaman 4 çoğu zaman da 5 port girilmesi ile midenin etraf dokulardan serbestlenmesi neticesinde uzunlamasına 2 ye ayrılması esasına dayanır. Mide bütünlüğünün sağlanması zımba (stapler) denilen minik titanyum materyalli kapatıcı aletlerle sağlanır. Zımbalayıp midenin ikiye ayrılma işlemi tamamlandığında çoğu zaman hat boyunda dren konur ve ameliyat bitmiş olur.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Avantajları ve dezavantajları olan bu cerrahi işlem diğer operasyonlara göre daha fizyolojiktir. Yani gıdanın yolunu değiştirmeyen ancak midenin kapasitesini düşüren bir uygulamadır.  Şunu da hemen belirtmek gerekir ki; hiçbir bariatrik cerrahi işlem henüz İDEAL değildir. İdeal cerrahi yöntem konusunda dünyada bariatrik cerrahi ile uğraşan otörler arasında henüz bir ortak yaklaşım yoktur. Fizyolojik olan yöntemleri tercih etmek daha akıllıca olmaktadır, en azından İstanbul'da en iyi tüp mide ameliyatı yapan doktorların deneyim ve tecrübeleri de bu yöndedir.

Tüp Mide Ameliyatı Şartları

Hastanın ameliyata uygunluğunun tespiti için gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kişiye endoskopi yapılıp iç yüzeyde bir sorun olup olmadığına ve kişide Mide Reflüsü varsa buna ait sekellerin oluşup oluşmadığı değerlendirilir. Çıkan sonuçlara göre ameliyat kararı verilebilir veya farklı bir tedavi yöntemi önerilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonraki 1. gün ağızdan sıvı alımına başlanır ve 3-4 hafta kadar sıvı gıdalarla beslenmesi şiddetle tavsiye edilir. Çünkü, zımbalarla uzun eksenden ayrılmış olan midenin bu kısmının iyileşme süreci en fazla 1 aydır. Bu esnada midenin eskisi gibi öğütme işlevini gerçekleştirmesi istenmez.

Çünkü iyileşme sürecinde eğer eskisi gibi katı gıda mideye girerse midenin kuvvetli kasılmaları esnasında zımbaların ayrılması söz konusu olup hayatı tehdit eder noktaya gelebilir. Bu yüzden biz bu dönemi mide kasılmasına sebep olmayacak şekilde tanesiz sıvı gıda ile atlatmayı tercih ediyoruz. Sonraki aylarda da aynen anne sütünden ayrılan bir bebek nasıl normal gıdaya alıştırılıyorsa o şekilde olacak biçimde basamak basamak normal gıdaya geçiş sağlanır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme

Tüp mide ameliyatından sonra ilk 6 ay hızlı kilo verimi gözlenmektedir. Sonraki 6 ayda ise daha yavaş olmak üzere kilo verimi olur. Bu 1 yıl zarfında sarkmaların olmaması için ve düzenli ve sağlıklı kilo veriminin sağlanabilmesi için ameliyattan sonraki 1. Ayda yürüyüşlerin 2. Ayda da jimnastik hareketlerinin başlamasını öneriyoruz.

Çünkü ALTIN STANDART “Hayat Tarzı Değişikliği” dir. Yani az ve sağlıklı yiyecek tüketmek ve çok hareket etmek. Bu hayat tarzı haline gelmek zorunda. Aksi halde ameliyattan 2 yıl sonra eski alışkanlıklara geri dönülürse kilo almaya tekrar başlayabilirsiniz. Çünkü midemiz elastik bir yapıda olup içine giren gıda miktarı artarsa o da kolayca genişleyebilme potansiyeline sahiptir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bu ameliyattan sonra midenin hacmi ileri derecede küçüldüğü için element olarak demir, vitamin olarak da B12 vitamininin emilimi bozulabilir. Sebebi; demir doğada +3 değerlikte bulunur. Vücudumuzda da kullanım şekli +2 değerliktedir. Gıdalarla alınan demir midenin asit salgısı ile +3 den +2 ye indirgenir. Mide asidi azsa ve ya yoksa bu indirgenme kısıtlanır ve demir eksikliği ortaya çıkar.

Yine benzer şekilde gıdalarla alınan B12 vitamininin ince barsağın son kısmından emilebilmesi için intrensek faktör e ihtiyaç duyar. Bu faktör de midenin iç zarından salgılanır. Midenin yaklaşık %80 inin çıkarıldığı tüp mide ameliyatları sonrası bu intrensek faktörün azlığı neticesinde -eğer kişide ameliyattan önce eksikliği yoksa-uzun dönemde eksiklik gözlenebilir. Çünkü B12 vitamin depoları uzun dönem eksikliği hissettirmez. Bu yüzdendir ki, bu ameliyat sonrası 1., 3., 6., ve 12. aylarda bu element ve vitaminlerin serum seviyeleri bizler tarafından kontrol edilir ve eksik varsa yerine konur.  

Tüp Mide Ameliyatı İstanbul

Profesyonel bariatrik cerrahi uygulamalarından olan Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrectomy) uzman doktorlar ile İstanbul’da tam donanımlı hastanelerde yapılmaktadır. Detaylı bilgi için uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. İlginizi çekeceğini düşündüğümüz blog yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

Biomy Health, Obezite Tedavi Merkezi İstanbul Avrupa Yakası Şişli’de Hizmet Vermektedir. Uzman Tüp Mide Doktorları İle Sağlığınıza Tekrar Kavuşmak İçin Bize Ulaşın.

  • Biomy Health, Obezite Tedavi Merkezi
  • Ataköy 7.8.9.10. Kısım Mah. E5 Yanyol Cad. Bakırköy, Nef 22 A Blok Kat:5 No:78 İstanbul / Türkiye
  • +90 212 843 84 78
  • +90 212 843 84 78
  • info[@]biomyhealth.com
2023©copyright tbn web