TR

Metabolik Cerrahi

Tip 2 Diyabet Tedavisi ve Şeker Ameliyatı İstanbul’da

Diyabete, şeker hastalığına ve bu güne kadar yaşadığınız tüm olumsuzluklara kalıcı olarak veda edin!

Metabolik Cerrahi; Bipartisyon Ameliyatı olarak ta bilinen, özellikle yetişkin başlangıçlı Tip 2 diyabetşeker hastalığı gibi çeşitli metabolik hastalıkları tedavi etmek için kullanılan cerrahi işlemlerin tamamını ifade eder.

En iyi bilinen metabolik cerrahi işlemleri; Mide Küçültme (Gastrik Bypass) ve tüp mide ameliyatlardırMetabolik cerrahi ameliyatları; uzun vadede sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olan bir tedavi şeklidir.

Metabolik cerrahi ile tedavi edilen hastalıklar;

 • Tip 2 diyabet,
 • Şeker hastalıkları,
 • Obezite
 • Karın, mide ve kalça bölgesinde çok aşırı yağlanma (elma şeklinde göbek oluşumu),
 • Yüksek bir trigliserit(kanda bulunan bir yağ türü) seviyesi ve buna bağlı olarak ilaç kullanımı,
 • Düşük kolesterol seviyesi ve buna bağlı olarak ilaç kullanımı
 • Yüksek tansiyon ve buna bağlı olarak ilaç kullanımı
 • İleri açlık kan şekeri ve buna bağlı olarak ilaç kullanımı

Metabolik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Metabolik Cerrahi Tedavileri; Aşırı kilolu veya obezite sınırına girmiş olan tüm hastalar için uygun olmayabilir. Hastanın tam tetkik ve muayenesi sonucu Metabolik Cerrahi Doktoru tedavinin uygun olup olmadığını belirler. Burada amaç kişi için faydalı bir operasyon sağlanmasıdır.

Metabolik Cerrahi Ameliyatı;  aşağıda yer alan hastalık veya özel durumlardan birine sahipseniz sizin için uygun olacaktır.

 • Vücut kitle indeksiniz VKİ >35
 • Tip II diyabet, şeker hastalığı ve obezite ile ilgili diğer hastalıklara sahipseniz
 • Yeni bir başlangıç köklü değişikler hedefliyor ve daha sağlıklı günler geçirmek istiyorsanız

Metabolik Cerrahi İle Kaç Kilo Verilir; hastanın fazla kilolarının %90'ına kadar verdirilmesi planlanır. Kişinin kurallara uyması halinde 1 yılda fazla kilolarının %90'ını kaybetmek hatta daha sonrasında da ideal kilosuna ulaşması mümkündür.

Metabolik Cerrahinin Faydaları; bozulmuş olan metabolizma düzelerek kişinin tip 2 diyabetinden, hipertansiyondan, polikistik yumurtalığından ve insülin direncinden kurtulması mümkün olmaktadır.

Son yıllardaki yayınlarda Obezite Tedavisi nedeniyle yapılan ameliyatların kişinin yaşam süresinde ciddi fayda sağlayarak aynı grup ameliyat olmayanlara göre 10 yıl daha avantajlı oldukları belirtilmektedir. Biz de metabolizmanı düzelt daha çok yaşa ama sağlıklı ol diyoruz.

Metabolik Cerrahi İstanbul

Metabolik Cerrahi Ameliyatları; sağlığınızı tekrar kazanmanız ve korumanız için yapılan tedavi yöntemleridir. Yapılan tüm operasyonlar çok özel bir tedavi süreçlerine sahiptir. Bu nedenle Metabolik Cerrahi Tedavisi Yapan Doktorların; yeterliliği, daha önceki hasta operasyon başarısı önemlidir.

Biomy Health, alanlarında uzman  metabolik cerrahi doktorları ile uzun yıllardır başarılı operasyonlar gerçekleştirmekte ve %100 hasta memnuniyeti anlayışı ile hizmetlerine devam etmektedir. Genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Cemalettin CAMCI ve uzman ekibi ile sizde yeni bir hayata başlayabilirsiniz.

Metabolik cerrahi ameliyatları hakkında tüm merak ettiklerinizi uzmanlarımıza sormak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biomy Health, Obezite Tedavi Merkezi İstanbul, Türkiye'de Hizmet Vermektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Şeker (diyabet) hastalığının gelişmesinde ana unsurlardan biri aşırı kalori alarak vücudun bunu kullanamaması sonrasında yağı depolaması ve pankreastan salgılanan insülinin glukozu kullanmak için yeterli olamaması şeklinde kabaca açıklanabilir. Tüp mide ameliyatı ile alınan kalori kısıtlanacağı için zamanla kişinin kan şekeri düzenlemesi de normale dönüp insülin yeterli hale gelebilmektedir. O nedenle metabolik cerrahi işlemi için de tüp mide ilk basamak olmalıdır diye düşünmekteyiz. Yani kan şekeri kontrolünde tüp mide çoğu hastamızda yeterli olabilmektedir.   

Obezite kendi haline bırakıldığı zaman metabolik hastalıklara yani hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı/yetersizliği, polikistik over sendromu, insülin direnci ile hormonal bozukluklar, ağırlık artması ile diz eklem bozuklukları ve uzun dönemde de meme kanseri başta olmak üzere bir dizi kanserli dokunun gelişmesine neden olabileceği yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur. Tüp mide ameliyatı uygulanarak obezitenin engellenmesi ile sayılan hastalıkları önlemek mümkün olabilmektedir. Yine son yıllarda yapılan çalışmalar obezite nedeniyle ameliyat edilen kişilerin yaşam sürelerinin 10 yıl fazlalaştığı ortaya konmuştur. 

Gastrik by-pass ameliyatları hem mide hacmini daraltıcı hatta midenin işlevini ortadan kaldırıcı hem de ince barsaklarda emilim yüzeyini azaltıcı/daraltıcı ameliyatlardır. Ciddi kilo kaybına neden olurlar doğrudur. Ancak uzun dönemde dumping sendromu, anoreksi, hipoalbüminemi ve gerekli olan element ve vitaminlerin yerine konamayan yetersizliği gibi durumlarla karşılaşılabilmesi nedeniyle ekibimiz ilk basamakta bu tür ameliyatların uygun olmadığını düşünmektedir. İkinci belki de üçüncü basamakta tercih edilebilir bu tür ameliyatlar. Ancak bu tür by-pass cerrahilerinin en büyük sıkıntısı GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ yani eski haline ÇEVRİLEMEZ oluşunda gizlidir. O yüzden araştırmalarınızı yaparken bu durumları da dikkate almanızı şiddetle tavsiye ederiz.   

2020©copyright tbn web