TR

Mide Reflü Tedavisi İle Sağlığınıza Tekrar Kavuşun

Mide Reflü Cerrahisi ve Mide Fıtığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri

17-06-2020

Mide Reflü Cerrahisi Nedir? Detaylı Bilgiler İle Tanıyalım.

Mide Reflü Tedavisi

Mide-barsak sistemi ağızdan başlayıp anüste sonlanan boru sistemidir. Dolayısıyla ağız boşluğundan başlayan sistem yemek borusu ile göğüs boşluğundan geçer, karında mide ile devam eder, ince barsaklar ve kalın barsak kısımları karın boşluğunda bulunur ve rektum ve anal kanal ise leğen kemiği boşluğunda (pelvis) bulunarak anüste ciltle ağızlaşır ve sonlanır.

Bu seyir esnasında göğüs boşluğu nefes almamızı sağlayan, akciğerlerin hava ile dolmasına müsaade eden negatif (emici) bir basınca sahipken karın boşluğu da pozitif (itici) bir basınca sahiptir. Yani yemek borusu ile mide arasında mide sıvısını yukarıya yani yemek borusunun alt kısmına iten ve yemek borusunun içinde de bunu yukarıya çeken bir güç var normalde. Midenin kendi iç yapısı midenin ürettiği kuvvetli aside karşı dirençli bir yapıya sahipken, yemek borusunun iç kısmında bunu sağlayabilen bir yapı ne yazık ki yoktur.

Ancak yemek borusunun alt kısmı ile midenin üst kısmının ve diyafragmanın içinde olduğu fonksiyonel kapak sistemi midedeki asidik sıvının yemek borusuna kaçmasını normalde engeller.

Mide Fıtığı Nedir? Nasıl Oluşur ve Tedavi Şekilleri

Yemek borusunun diyafragma bacakları arasından karın boşluğuna geçtiği bu deliğin genişlemesi mide fıtığı olarak bilinir ve mide özsuyunun yemek borusu alt ucundaki iç zarın zedelenmesine neden olarak yanma hissedilmesi, ağıza acı su gelmesi ise reflü olarak adlandırılır. Bu yanmanın yeri kalbin hemen arkası olması nedeniyle yabancı literatürde kalp yanması “heart burn” olarak adlandırılır. Bazen de bu şikayeti olan kişiler kalp bölgesinde ağrının hissedilmesi nedeniyle acil servislere kalp krizi korkusuyla başvururlar.

Mide asit içeriğinin yemek borusu alt kısmını devamlı yıkaması sonucunda buranın iç zarında zamanla başkalaşmalar, sümüksü madde salgılayan zar yapısının değişmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumun tedavi edilmemesi halinde bu başkalaşımlar sonucu kanser gelişimi de bildirilen istenmeyen durumlardır.

Mide Reflü Tedavisinde günümüzde öncelikle asidin nötralize edilmesi yani anti asit tedavisi (uzun süreli) verilmektedir. 15-20 yıl öncesinde ise ameliyat ön planda tutulmaktaydı. Çünkü asidi nötralize edecek ilaçların uzun dönemde kanser yapıcı etkileri bilinmemekteydi. Ancak son yıllardaki çalışmalar gösterdi ki ameliyat olmuş grupla uzun süreli ilaç alan grup karşılaştırıldığında mide kanseri gelişmesi açısından bir fark yok. O nedenle ameliyat sayıları son 10 yılda giderek azalmaktadır.

Ne Zaman Mide Reflü Ameliyatı Olmalı?

Kişi uzun süreli ilaç tedavisi almasına rağmen şikayetleri geçmiyorsa, endoskopide fıtık 3 cm’den fazla açıklık şeklinde görülüyorsa ve yemek borusunun alt kısmında başkalaşım gözlendi ise (Barret özofajiti) bizim merkezimiz ameliyatı önermektedir.

Ameliyatın sonrasında yemek borusundan mideye geçiş kontrollü olacakken geriye kaçış olmayacaktır. Dolayısıyla kişiler yemekte fazla kaçırdığında gerginliği geğirerek atamayacaklardır. Bu durum pratikte hastaları çok rahatsız etmektedir. Kusma da keza eskisi kadar kolay olmayacak hatta hiç olamayacaktır. Bu da zaman zaman hastalarımızı sıkıntıya sokmaktadır. Ancak yanmanın geçmesi, ağza acı su gelmemesi hastalarda ciddi konfor da sağlamaktadır.

Tüm operasyonlarda olduğu gibi mide reflü ameliyatı düşünüyorsanız kapsamlı bir araştırma yapıp karar vermenizi tavsiye ederiz. Tekrar hatırlatmak isteriz ki  mide reflü tedavisi yapan yerler olan hastane veya klinik seçimleriniz sağlığınız için çok önemlidir.

Biomy Health ile Mide Reflü Tedavisi

Biomy Health ile, profesyonel ve en güncel tedavi yöntemlerini alanlarında uzman mide reflü tedavisi yapan doktorları ile sizlere sunar. İstanbul Avrupa Yakası‘nda 20 yıllık tecrübe ile hizmetlerimize devam ediyor, sayısız operasyon ve referanslar ile sağlığınıza tekrar kavuşmanız için çalışıyoruz.

Mide Reflü Tedavisi İle Sağlığınıza Tekrar Kavuşun

Alanlarında tecrubeli mide reflü doktorları ile İstanbul’daki mide reflü yapan hastane veya klinik lerde tedavi olmak sizin tercihiniz.

Biomy Health uzmanları sizlere yardımcı olmak için burada. Merak ettiğiniz tüm sorularınız için canlı destek, whatapp ve iletişim formu aracılığı ile bize ulaştırın.

İstanbul'da Mide Reflü Tedavisi Yapan Yerler, Hastaneler ve Klinikler

2020©copyright tbn web